Šikana na pracovišti v různých formách se objevuje v Česku docela hodně. V článku vám popíšeme jak se šikana na pracovišti a jaké následky může mít šikana na samotného šikanovaného člověka.

Mobbing a bossing – neboli šikana na pracovišti

Mobbing je označení pro šikna na pracovišti od kolegy. Pojmem bossing se označuje šikana na pracoviště od nadřízeného pracovníka. Oběť (šikanovaný) je často soustavně různě ponižován a vyřazován z pracovního kolektivu. Šikana většinou začíná nenápadně, ale po čase se to stále zhoršuje více a více. Často je to dlouhodobé systématicky psychické ubližování.

Jak se bránit proti šikaně na pracovišti ?

Nejlepší by bylo najít na pracoviště nějakou zpříjezněnou duši. Určitě tam několik slušných lidí máte, možná se ale samy bojí, aby také nebyly obětí šikany. Pokud obrana nepomáhá, tak vám nezbyde nic jiného než se obrátit na personalistu či nadřízeného. Mnohdy to ale nemá žádný výsledek, s tím je třeba počítat.

Šikana má neblahý vliv na vaší psychiku, postupně ztrácíte veškeré sebevědomí. Obětí šikany jsou často introverti, kteří se nedokáží moc bránit.

Hlavně se nikdy nevzdávejte a bojujte ! Pamatujte, že na každou svini se vaří voda.

Piště do komentářů vaše zkušenosti z šikanou na pracovišti. Můžete si navzájem poradit.

Přečtěte si také článek v čem začít podnikat.