Dozvíte se více informací o starobních důchodech, ale také o tom, kdy přesně budete moci odejít do starobního důchodu a pobírat pravidelný starobní důchod.

Starobní důchod

Lidé si celý pracovní život odvádějí pomocí sociální pojištění na důchod a tak mají právo ve staří odejít do starobního důchodu. Nemusí už tak chodit do práce a jejich pravidelný příjem je zajištěn pomocí pravidelného měsíčního starobního důchodu. Výše starobního důchodu zavisí hlavně na tom, jak vysoké byly naše předchozí příjmy v našich zaměstnáních či podnikání.

Kdy mohu odejít do starobního důchodu ?

Hodně lidí, kteří mají věk pár let před důchodem se zajímají o to, kdy bude jejich přesný odchod do důchodu. V poslední době se odchody do důchodu posouvaly, takže si někdy musí počkat o něco dříve, než tomu bylo v předchozích letech. Ženy odcházejí do důchodu o něco dříve než muži.

Kdy přesně do důchodu: pomůže vám přehledná tabulka

Jsou speciální tabulky ve kterých si můžete během pár vteřin najít kdy přesně budete zrovna vy odcházet do starobního důchodu. Stačí znát váš rok narození a můžete si to velmi jednodušše dohledat. Tabulka s odchody do důchodu je k dispozici v samostaném článku kdy do důchodu. Dozvíte se tak kdy přesně budete moci odejít už do důchodu.

Vdovský důchod

V případě úmrtí manželky (manžela) se vyplací druhé straně vdovský důchod. V článku vdovský důchod nárok najdete kdo přesně má na vdovský důchod nárok a kdo na vdovský důchod naopak vůbec nedosáhne. Jsou tam daná jasná pravidla.